Únor 2011

Sýkorky

28. února 2011 v 17:55
Sýkorky jsou u nás dobře známými ptáčky. Mezi mnoha druhy jsou nejznámější sýkory koňadry a modřinky. Hojně je můžeme vidět především v zimě u krmítek. Hnízdí v dutinách stromů, v budkách, ale i v dutých prostorách zdiva.

Sýkora koňadra - jejími charakteristickými znaky je olivově zelená vrchní strana, spodní strana je žlutá s černým podélným pruhem (u samičky je užší a kratší než u samečka). Destička hlavy a krk jsou leskle modročerné, líce jsou líce a hrany ocasu.Sýkora modřinka je velmi pohyblivý ptáček, který obratně cvičí na stromech a křovinách. Často je na větvičkách zavěšená hlavou dolů. Své jméno nese podle vzhledu. Záda má olivově zelená, spodní stranu žlutou. Destičku hlavy, křídla a ocas má modré, strany hlavy a čelo bílé, u očí černý pruh. Modročerná brada přechází v černý pásek u světlých stran halvy. Obě pohlaví mají stejné zbarvení.
Snímečky jsem pořídila tuto neděli u babičky. Přestože nemá krmítko a sype ptáčkům jen na okenní parapet, vždycky se slétnou hejna a už do plechu ťukají jako o závod. Vždycky tu zahlédnu i jiné druhy ptáčků zpěváčků, ale vyfotit se mi je nepodařilo.

Znáte ho?
Jen náhodou se mi podařilo přiblížit a zaostřit na vzdálenější túji a vyfotit ptáčka, kterého neznám. Marně jsem podle vzhledu hledala v atlasu a na internetu, kdo by to mohl být. Byl plachý, na okno k nastartovanému foťáku se neodvážil.
Nejvíce jsem listovala mezi ťuhýky, ale žádného jsem neobjevila stejně zbarveného, žádný neměl tmavě hnědou hlavičku, šedé tělíčko a trochu tmavší křidélka ......

........ tento vrabec polní (obrázek z internetu) má naprosto stejnou hlavičku, i to šedé bříško by se mohlo shodovat, ale co záda a křidélka? Tam o shodě nemůže být vůbec řeč. Že by jen jiný druh vrabečka? ....... Otázku mám stále otevřenou.

Návrat z hor

27. února 2011 v 7:12
V sobotu se nám domů vrátila starší dcera z týdenního lyžařského výcviku v Krkonoších. Po celou dobu pobytu na západním okraji Horní Malé Úpy jim kralovalo sluníčko na azurovém nebi a poměrně nízké teploty kolem -15°C stejně jako u nás.

Niklův Vrch - sjezdovka s výhledem

Sněžka - pohled od Niklova Vrchu

Krásně opálená a vyfoukaná se moje 'horalka' vrhla na dobroty, které jsem jí na uvítanou připravila. Samosřejmě se po nich doslova zaprášilo. :-)

Perník s ořechy

Rychlé kousky s likérovým krémem

Na Javorce

26. února 2011 v 17:24
I ve čtvrtek jsme se probudili do mrazivého rána -14°C. Měsíc v noci svítil zase jako rybí oko a vycházející slunce bylo jedna ohnivá koule.Rychle proudící řeka Javorka má ve svém korytě vody pomálu a z velké části je v těchto dnech zamrzlá. Sílu ledu jsem se však neodvážila zkoušet. Kdo by mne vytáhl, kdybych tam náhodou hupla?
V místech, kde to zamrznout ještě nestačilo se proháněly kachny divoké, které patří k nejznámějším evropským ptákům. U nás bývají častými hosty.

Samec se vyznačuje především lahvově zelenou a třpytivou hlavou a bílým kroužkem na krku. Prsa má kaštanově hnědá, hřbet černobílý, ostatní peří šedé. Nohy oranžové. Samička je světle a tmavě hnědě pruhovaná a skvrnitá. Nohy má též oranžové.


...... trochu se projdou po ledu a proberou peříčka.......... a zase plavou dál.....Na břehu Javorky švitořili v roští kosáci. Kos černý, známý svým černým peřím a žlutým úzkým zobáčkem, je u nás také velmi známým druhem.


Inovace Blogu

26. února 2011 v 8:04
Chci Vám sdělit milé ženy,
že mé schopnosti jsou ukončeny.

Sotva blog jsem založila,
chodit v něm se naučila,
zablesklo se náhle z nebe,
já zas hledám sama sebe.

V blogu rázná inovace
dožrala mne bez legrace!
Teď marně tápu kudy kam,
jak fotky k textu přidat mám?!

Listuju stránku po stránce,
jak prvňáček v čítance,
hledám rady, vysvětleni ......
Tohle pro mne vážně není!

A tu, ejhle, co je to tady?
Že by návod, dobré rady?
Popis změn i s ukázkami,
že nadchnout by mělo naše hlavy?

To by ale pochopil i největší pišta,
že by chybět nesměla s ikonami lišta.
........................

Pletení

22. února 2011 v 18:57 Ruční práce všeho druhu
Jsem neustále v činnosti. Ani u televize nevydržím nic nedělat a tak často k obrazovce usedám s jehlicemi a pletu především na dcery. Ze zbytků vytvářím ponožky a rukavice. Obojí dokolečka na čtyřech krátkých jehlicích. Vždycky se užijou.
Ukázky jsou tu.


Kdy máme blbou náladu?

22. února 2011 v 10:23
Když nesvítí sluníčko!

   I po lenošivém víkendu se můžeme cítit unaveni a bez nálady. Dlouhé zimní večery, zataženo a nedostatek sluníčka nám ze žil vysává energii.
   V posledních dnech, kdy se mráz pevně drží žezla a teploměr klesá až k deseti stupňovým mrazům, se přece jen sluníčko drápe ven a dodává nám svým svitem radost a náladu.
   Jen sněhu se už nejspíš nedočkáme. Únor, jeden z nestudenějších měsíců v roce byl letos na sněhovou nadílku velmi skoupý.

Slunečná obloha
   
   Včera jsem byla vyprovodit dcerku do školy. Červený východ slunce, tu nádhernou ohnivou kouli jsem si však nemohla vyfotit, protože jsem neměla foťák u sebe.
Dneska jsem si ho vzala, ovšem východ slunce už nebyl tak červený.
Východ slunce

Zima opět útočí

20. února 2011 v 18:52
Pohled na nedělní sluníčko lákal ven. Vyrazila jsem proto s dcerkou z paneláku k babičce, abychom si toho sluníčka trochu užily a abychom si pohrály s naším 'smetákem' Maxem.
Bez teplého kulicha a rukavic však bylo venku k nevydržení. To jen pohled za oknem vypadal jarně, ve skutečnosti foukal pěkně studený vítr a ručička teploměru klesla až na -10C.
Únorové sluníčko
Max
I když sněhovou peřinu u nás letošní únor postrádá a zima nevypadá tak, jak by měla, z teplých bund asi hned tak nevylezem. A při pohledu na sněženky v zahrádce se ani nechce věřit tomu, že dokáží vydržet takové mrazy.
Sněženky

Básničky na únor z vlastní kapsy

19. února 2011 v 19:53 Básničky
Sněhuláček u vrátek
nosí bílý kabátek,
kulich, šálu metličku,
stojí tu jen chviličku.
V záři tepla sluníčka
zbyde z něj jen loužička.
..........

Na horách je vždycky prima,
když je krásná bílá zima,
sníh nám křupe pod nohama.

A když slunce zazáří,
máme úsměv ve tváři.
Máme hory všichni rádi,
jsme s Krakonošem kamarádi.

..........

Příroda usnula zimním spánkem,
větvičky hýbou se lehkým vánkem.
Z teplého domova koukáme na něhu,
zvířátka pod lesem brodí se ve sněhu,
veverka na smrku smutně se kouká,
že je ta zima opravdu dlouhá.


Když musí zdravé zuby ven

18. února 2011 v 18:36
   Dnes trhali mé 10ti leté dceři v pořadí již druhý, naprosto zdravý trvalý zoubek. Statečně seděla v křesle ani nepípla. To mně se ježí chlupy po těle z obavy, aby jí do těch prázdných děr skutečně 'slezly' ty, co se jí derou nahoru do tváře.
   Zoubky jsem opatřila ceduličkou s šup s nimi do pytlíčku k ostatním mléčným na památku.
Zuby

Malované jehlou

17. února 2011 v 19:39 | Oli, práce i foto vlastní |  Ruční práce všeho druhu

I když mi na své koníčky nezbývá moc času, občas se urvu a vyšívám technikou richelieu. Tato něžná bílá výšivka mi dočista učarovala.
Dříve jsem vyšívala barevně, ale to už mne tolik neláká.

Prodloužený víkend

17. února 2011 v 16:27 | oli
Na prodloužený víkend jsme si vyrazili do nedalekých Krkonoš za zimními radovánkami. I když u nás už není ani kapka sněhu, na té 'naší' stráni je sněhu pořád ještě dost.

Velká Úpa

Kostel Nejsvětější trojice
hory
Nádherně červený východ slunce.
Červený východ slunce na horách
Řeka Úpa ve Velké Úpě.
Řeka Úpa
Horský potůček

Horský potůček

Vítejte u mne

17. února 2011 v 15:46 | Oli
Zdravím každého, kdo zavítá na mé stránky.