Březen 2011

Zeleň

30. března 2011 v 18:51
Se zelení v obcích a městech se poslední dobou dějí radikální změny. Hodně se všude kácí, hodně vysazuje. Jen jestli se to až moc nepřehání.

U našeho hřišťátka pro prcky sice nic nového nevysadí (není prostor), ale aspoň ty stromy nevykáceli dočista všechny.
Radikálním prořezem to jak se patří prořídlo, ale na několika zbylých se přece jen lístečky ve větru zatřepetají. :-)

U školy vymýtili stromy do jednoho. Upravili povrch a zasadili nové stromy i keříky podél cestičky. Jenže ptáčci jsou pryč a stejně to tam vypadá velmi pustě. Než tam opět vyroste hezký parčík a koruny nových stromků se zazelenají a rozkošatí, bude ze mne stařena nad hrobem. O berličkách, hnáty křivé už mne na tu podívanou nedonesou. :-D

Kácení

29. března 2011 v 7:54 | Oli
S pohledem srdce v žalu se svírá,
jak další zeleň pod pilou zmírá.
Stromy nejvzrostlejší mezi všemi
bez lítosti padaj k zemi.

Jedinou bolístku ty stromy neměly,
ke slunci rostly a tiše šuměly.
Při letním žáru poskytly stín,
zátiší u hřiště, zahnaly splín.

Už nevrátí se ptáci do svých hnízdeček,
už nepohne se ve větru ani lísteček ...
Nejvyšší stromy mizí nám z obce,
krušný to pohled, jak v prázdné kobce!























































Diplom od Nattynky

28. března 2011 v 7:52
Co se skrývá v košíčku?
Přemýšlej hlavičko chviličku.
Bonbónky, perníčky, krasličky?
Odkrývám ubrousek ...... kuk a vidím králíčky. :-)


Oborský rybník

27. března 2011 v 20:29
Přestože na dnešek předpovídali déšť, byla neděle docela povedená. Žádný fičák, sem tam vykouklo sluníčko. Původně jsem s holkama chtěla zajet jen na dvorek k babičce, ale z běhání po dvorku nakonec byla bezvadná procházka kolem rybníka a vzpomínky na dětství.

U tohoto rybníka stával kdysi dávno mlýn a v provizorním bydlení jeho výměnku jsem strávila nejranější roky svého dětství. Dnes jsme s babičkou ten rybník a zarostlá místa po mlýnu ukazovaly dětem s nálažitým výkladem dřívějších dob.

.... jak tady babička máchala prádlo, protože neměla automatickou pračku,
.... jak byla nad hladinou udělaná dřevěná podlážka, na které se při muzice tančilo a říkalo se tomu Benátská noc .....


.... jak jsme sem jako děti chodívaly na výlov rybníka a paběrkovaly uvízlé kapry v blátě, které jsme si mohly odnést domů .... Ty výlovy tu svaz rybářů dělá dodnes, ale už to není co bývalo. Vyprostit kapra z bláta a odnést si ho domů už dávno není pravda.

Jaro vonělo ve vzduchu, ve vrcholkách stromů zpívali ptáci ........ nikde nikdo jen my a několik divokých kačen proplouvalo tichem.
Až se to tady zazelená a zašumí koruny stromů, příjdem se sem znova podívat a fotit.

Karneval

26. března 2011 v 18:19
Sobota odpoledne u nás patřila především dětem. V místní sokolovně se konal každoroční maškarní rej. Nezdálo se mi, že by účast byla tak hojná jako jindy. Obzvlášť starších dětí se ho rok od roku účastní čím dál méně, protože se jim zdá, že už to není pro ně. Já myslím, že je to velká škoda.

V pěkných maskách se přišlo pobavit, zasoutěžit a zatančit spoustu malých dětiček.






Tihle prťata si to bezvadně užili a ti náctiletí hold musí počkat, až dovrší věk do tanečních a na diskotéky.
Moje mladší dítko tam můžete zahlédnout coby Červenou Karkulku. Převleky a líčidla doslova zbožňuje, takže si to užila a já jsem byla spokojená, že se mi v jinak tmavém prostoru sokolovny zdařily fotografie.

Letní čas

25. března 2011 v 8:00
Středoevropský čas je střední sluneční čas středoevropského poledníku, tedy poledníku 15° východně od Greenwiche. Tento čas užíváme v občanském životě a platí současně ve většině evropských států.

Tak zvaný "letní čas" byl v českých zemích (Rakousko-Uhersko) poprvé zaveden r.1916 a s krátkými výpadky ho realizujeme dodnes. Největší mezeru tvoří léta 1919 - 1939.


Vláda vydala zprávu, že zavádění "letního času" významně uspoří elektřinu. Dle prohlášení společnosti ČEZ je však úspora elektrické energie zanedbatelná.

Negativní dopad změny času na zdraví vám potvrdí každý seriózní lékař. Ne náhodou zahajují svoji profesi v 7 až 8 hod ráno. Dobře totiž vědí, že posunem ručiček hodin dopředu nezískáme žádný "letní čas", ale že ze správného středoevropského času skočíme k sousedům do východoevropského času.

O klimatických a časových pásmech se děti učí už v 5.třídě základní školy. Zas budou mít hlavy zamotané a nikdo jim to nevysvětlí. Doposud ani nikdo odpovědně neodpověděl, proč je přes odpor většiny obyvatelstva v ČR "letní čas" zaváděn.

A tak si zas podle zbytečného, problematického a nesmyslného pravidla postrčíme ručičky hodin o poslední březnové neděli ve 2 hodiny v noci dopředu a poslední říjnovou neděli ve 2 hodiny v noci je opět vrátíme zpátky do normálu, do našeho klimatického pásma, ve kterém žijeme.

Pustina

23. března 2011 v 18:37 | Oli |  Básničky
Tam, kde ptáci měli hnízda,
odkud ptačí koncert hvízdal,
motorové vrčí pily,
ptačí alej zpustošily.

Ztichl ptáků zpěvný hlas,
jestlipak se vrátí zas?
Jestlipak před naší školou
vysadí tu zeleň novou?!

Ať tu ptactvo opět lítá,
ať po ránu nás zpěvem vítá,
ať koruny nových stromů
zelenaj se cestou domů.


Krásný den kazil čmelák

22. března 2011 v 15:28
Dnešní den se, co se počasí týká, opravdu vydařil. Od samého rána vykukovalo sluníčko a jinovatka se brzy rozhřála. Nelenila jsem, převlékala postele a prala ostošest. Však mi také prádlo hezky uschlo a báječně vonělo sluníčkem.

Jen práškovací čmelák tu krásnou atmosféru kazil. Neustále kroužil nad vesnicí, obracel se a vracel zpátky nad pole, aby ho pořádně popráškoval. Dočista mne napadlo, jestli vůbec ta všechna zelenina je zdravá a pro organizmus prospěšná, jestli náhodou v ní není víc fosfátů, dusičnanů a jiných škodlivin, než zdravých vitamínů.

Nemám tyhle práškovadla ráda. Doufám, že příště ulovím něco radostnějšího.

Stehlík obecný

21. března 2011 v 8:08 | Oli, fotografie vlastní
Dnešní ráno nepřipomínalo jaro ani omylem. Teploměr zas klesl na -5°C a šedivák kam se podíváš. Nasypala jsem zpěváčkům do krmítka a už se na snídani slétali. Když jsem mezi běžnými sýkorkami a zvonky uviděla stehlíka a ještě ho stačila vyfotit, měla jsem obrovskou radost. Jsme téměř na návsi, v rušné ulici a přece mi do krmítka létá víc druhů, než jsem si myslela.

Tak to je on: STEHLÍK OBECNÝ. Velký jako vrabec a zářící jasnými barvami. Prsa a bříško má světle hnědá, záda tmavší. Červenou obličejovou masku s bílým a černým orámováním a černá křídla se žlutými podélnými pruhy a bílými tečkami. Obě pohlaví jsou stejně zbarvená. V oblibě má semena z vytrvalých bylin, např. semena bodláků. Při hledání potravy pták často visí na plodenství hlavou dolů.





Sklo okna mi při focení pořád 'hází' takový pruh odlesku. Kazí mi to fotky, ale pořád to vypadá líp, než když foťák nakloním a z ulice mi do obrazu 'vlezou' zaparkovaná auta nebo popelnice. To je potom záběr jak pěst na oko. Zlatě bydlet na samotě u lesa. Stromy každý záběr jenom zkrášlí.

Diplom

21. března 2011 v 8:06
Za účast v rybolovu u Nattynky jsem dostala tento kráááásný diplomek. Velmi mne potěšil a moooooc za něj děkuji. To mám ale krásný vstup do prvního jarního dne. :-D

Jarní rovnodennost

20. března 2011 v 9:48 | Oli, fotografie vlastní
Dnes v noci z neděle na pondělí nastává rovnodennost. Je to okamžik, kdy Slunce přechází z jižní polokoule přes rovník na severní polokouli a den trvá stejně dlouho jako noc, tedy právě 12 hodin.
U nás v Česku jde o jarní rovnodennost - začíná astronomické jaro.
Na severním pólu Slunce vyjde - začíná polární den.
Na jižním pólu Slunce zapadne - začíná polární noc.



Mraky plují oblohou,
pracně se prodírá sluníčko,
od svítání stojíme na nohou,
zahraj nám veselou, písničko....
:-)

Do cukrárny 'zadním vchodem'

19. března 2011 v 18:54
Včerejší chumelenice ustala, vykouklo sluníčko a můj mlsný manžel zatoužil po dobrotách z cukrárny. Děti samosřejmě jásaly a bylo rozhodnuto. Abychom se nehnali jen za kaloriemi, protáhli jsme cestu pěknou přírodní túrkou a přitom jsme se samosřejmě pečlivě rozhlíželi po jarních krásách.

... viděli jsme třeba rozkvetlé bledulky ....
.... krokusy ....

..... prošli jsme kolem řeky Javorky


přes splav ...

... na louku, kde se nám rozprostřel výhled na zahradní chatky.

Tam jsem si natrhala do vázy pár kočiček


a už jsme směřovali zpátky do vsi, do cílové cukrárny Lucie.

.... prostředí je tam velmi příjemné


Doma jsme si k dobrotám uvařili čaj a konečně si sedli.

Pokojové květiny

18. března 2011 v 17:39
Pátek je u mne ve znamení květin. Než se vrátily holky ze školy, 'zahradničila' jsem v bytě. Venku bylo nevlídno, chumelilo, fučel silný vítr ...... kdepak vycházka do přírody. Ani pomyšlení jsem na ni neměla. A domácí květiny stejně volaly po péči. Celé dopoledne jsem přesazovala, omlazovala, i vyhazovala a dávala do pořádku domácí zeleň.


Ve třech exemplářích mi vyrostla tato fialovonachová Purple (vlevo nahoře), kterou v létě vystrčím ven na balkón. Snáší sucho i parné slunce jako muškáty.
Begonii Kleopatře (níž vpravo, kvetoucí) trvalo asi půl roku, než se začala z nakořeněných řízků rozrůstat. Jsem ráda, že mi přes zimu nezahynula, jako spousta jiných květin.


Zelený Zelenec (vlevo) a Voskovka jsou nenáročné rostliny.


Tuto květinu jsem si vypěstovala z darované odnože. V knížce jsem ji nenašla, vůbec nevím, co je zač. Nevadí, hlavně, že krásně roste.


Pruhovaný Zelenec je stejně jako ten celý zelený velmi vděčná květina. Rychle roste a dobře se množí oddělením malé rostlinky od mateřské. Zavěsila jsem ho do vlastnoručně udrhaného závěsu ze sisalového provazu.
Tento Scindapsus je moje oblíbená květina. Své místo má v kuchyni na lince a její šlahouny se táhnou po jejím vrchním okraji a po stropě. Kvůli velikosti jsem ji nepřesazovala. Jen ji zalévám a trochu přihnojuji a doufám, že mi vydrží. Už jsem takové pěkně rozrostlé měla tři. Vždycky, když jsem si začala libovat a obdivovat jejich bohatou krásu, najednou jim začaly žloutnout listy, opadávat, až jsem je musela vyhodit docela.

Květiny dodají místnosti estetičnost. Bez nich je prostor velmi prázdný a smutný. Velmi se mi líbí, ale často mi ta či ona zahyne. Možná je to tím, že převážná část květin potřebuje přímé světlo, to znamená umístit na okenní parapet, který mi v paneláku chybí. Možná jim také nevěnuji dost času a často je zapomínám zalévat.
Ani dnes jsem se nestačila věnovat všem. O víkendu musí nastoupit pokračování.

Deštivo s dobrou náladou

17. března 2011 v 18:57
Až na malé přestávky byl dnešní den celý propršený. Nemám takové počasí příliš v oblibě, ale u nás už byl velmi potřebný, protože sníh nebyl, nemělo se co rozehřát a zavlažit zem. Však také v tu ránu příroda prokoukla. Smyl se prach, provoněl vzduch a doslova závodní rychlostí se travička začala zelenat.

Venku jsem s foťákem sice neslídila, ale báječně mi na balkóně vyrazila v květináči pažitka - první jarní vitamínky.
Mňam, to si dáme do tvarohu.


Také ptáčkům na okno stále ještě sypu. Dnes se slunečnicových semínek nějak nemohli nabažit. Každou chvilku mi tu zpívali zvonci a kosáci.

.... sameček zvonka zeleného je výrazně olivově zelený

.... samička je víc šedá

A pan kos v jednu chvíli ani neslyšel, že na něho ťukám na okno. Tak byl do zobání zahloubaný.


Báječně mi dnes ptáčci zpěváčci zvedli pochroumanou náladu a přivedli k radostným myšlenkám.
Patří jim za to můj velikánský dík.

Zklamání

17. března 2011 v 7:49 Básničky
Černé myšlenky honí se hlavou,
marně dnes hledají náladu pravou.
Nezdařil se včera den,
naděje zmizela jak špatný sen.

Kam poděly se časy krásné,
kdy chvíle volna byly vzácné?
Kdy každodenní úděl práce
byl můj dobrý chlebodárce?!

Jakoby osud skřípl mne v kleště:
"chtělas mít děti, tak co chceš ještě!"
Jak těžce je na duši dodávat netřeba,
když štěstí se vytrácí a není na chleba!