Miletín - po stopách Karla Jaromíra Erbena

8. června 2011 v 8:13
Naučná stezka K.J.Erbena je dlouhá něco málo přes 5 km a kopíruje oblíbený vycházkový okruh po miletínském okolí, Erbenova rodišti. Několik zastavení s posezením připomíná části básníkova života a upozorňuje na inspirace některých básní Kytice. Všude jsou postaveny informační tabule s výkladem historických událostí.

Vycházka začíná u rodného domku K.J.Erbena, kde je v současné době muzeum. Prohlídka domku je však možná pouze po předchozí telefonické dohodě, což jsme nevěděli a tudíž se dovnitř nedostali.


Prvním zastávkovým místem byla Studánka na Koši a z dubového dřeva vyřezaná socha Polednice.
Zastavení je zde věnováno Erbenovu mládí a nejpopulárnější básni. Dříve na tomto místě stál ovocný sad, který založil básníkův otec.


Další zastávkou bylo popraviště. Chmurné místo pro hrdelní tresty založené už v době krále Přemysla Otakara II. Od r.1811 zde stojí kamenná socha Panny Marie, která se v současné době chystá na rekonstrukci.
Události tohoto místa inspirovaly Erbena k napsání balady Dceřina kletba.

"Okolo lesa pole lán,
hoj jede, jede z lesa pán ,
na vraném bujném jede koni,
vesele podkovičky zvoní ....."
Z místa dřevěné sochy prý návštěvník přes lán pole vidí přímo na rodný domek. Jen já ho neviděla. :-D K místu se váže i balada Zlatý kolovrat.


Kaple Sv.Jana Nepomuckého poblíž lázní s koupelemi.
Z barokní krajiny se zachovalo jen kamenné schodiště s pramenem výtečné vody. Toto zastavení inspirovalo Erbena k básni Záhořovo lože.

Miletínské lázně - původní místo lázní přibližuje dobu, kdy se zde opravdu scházeli lidé za účelem léčení.


"Na topole nad jezerem
seděl Vodník pod večerem ..."
Malá kamenná soška vodníčka nebyla určena k zastávkovému místu, ale nám se moc líbil a slavnou báseň nám stejně připomněl.

Boží muka - sloup s křížem tu stojí přesně od roku narození K.J.Erbena - 1811. Připomínány jsou zde další básně Kytice - Poklad, Svatební košile, Vodník (který se nám připomněl u malé sošky vodníčka)

Hřbitov, kde je část rodiny pochována, jsme vynechali a splaveni vedrem jsme zamířili na náměstí k pomníku Karla Jaromýra Erbena. Samotný autor je pochován v Praze na Olšanech.
Doufám, že procházková výprava dcerám prospěla, názorně ukázala prostředí a připomněla díla autora, kterého ve škole probírají.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | Web | 8. června 2011 v 14:27 | Reagovat

Oli, to je moc pěkná reportáž ... a Erbenovu "Kytici" mám odjakživa ráda. :-) Tvoje povídání je zajímavé i poučné, ze školy už si toho moc nepamatuju. :-?
Odradilo by mě asi těch 5 km chůze po naučné stezce, i když při focení někdy ujdu 3x tolik. ;-)  :-)

2 Natty Natty | Web | 8. června 2011 v 15:11 | Reagovat

Oli, úplně jsi mě vrátila do dětství - do školy :-)I ty úryvky tolik známých Erbenových básní mě vrátily o mnoho let zpět, nelze na ně nikdy zapomenou. Moc pěkná procházka a ta kamenná studánky, ta by semi hodila na chaloupku ;-)Pěkný den.

3 Ema Ema | Web | 8. června 2011 v 18:45 | Reagovat

Oli, výhled na rodný domek možná zakryla vegetace. Ale putování to je zajímavé. A co miletínské motlitbičky? Ochutnali jste?:-)

4 Karen Karen | Web | 8. června 2011 v 19:49 | Reagovat

Ta stezka je docela dlouhá...a toho 'hoj, jede jede z lesa pán' jsem poznala. :-)

5 Oli Oli | 9. června 2011 v 10:09 | Reagovat

[1]: Hani, dík. Já ty balady z Kytice nikdy moc nemusela, protože jsou spíš se špatným koncem, ale to nic nemění na faktu, že jsme se Erbena s Kyticí taky vehementně ve škole učili a z hlavy se mi mnohé úryvky jen tak nevykouří.
A že ujdeš 3x tolik a ještě děláš u focení akrobatické kousky, to před tebou smekám. To jsi vysportovaná čupr důchodkyně. :-)

[2]: Natty, díky za návštěvu a milý příspěvek. Také k tobě zajdu. ;-)

[3]: Emi, jestli výhled zakryla vegetace nebo nové domy nevím, každopádně jsem si mohla oči vykoukat a prťavou Erbenovu chaloupku jsem na tu dálku neviděla. Však víš, jak to je s mým čučením do dálky. :-D A na miletínské motlitbičky si nikdo ani nezdechnul, v horku vévodila zmrzlina. :-D

[4]: Karen, jsou delší trasy, tohle byla brnkačka. V úmorném horku se i sebekratičká procházka zdá být dlouhá.
A Polednici jsi nepoznala? O berličce, hnáty křivé, pod plachetkou osoba .... Tyhle verše se nejspíš také nikomu z hlavy nevykouří. :-D

6 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 10. června 2011 v 22:32 | Reagovat

Oli krásná reportáž,která mě přiblížila místa,kde jsem ještě nebyla. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama